Praktické dekorace, které ozdobí váš domov

Není dekorace jako dekorace

Svůj domov si můžete vyzdobit čímkoliv. Záleží to jen na vás, vašem vkusu a vašich finančních možnostech. Každému se líbí něco jiného. A faktem je, že holé stěny a domov bez jediné dekorace není domovem, protože se v něm zkrátka nebudete cítit útulně. Proto výzdoba k našim domácnostem neodmyslitelně patří. Ale nemusí jít jen o plané hromadění desítek různých věcí, jimiž postupně zaplňujete police, stěny i skříně do posledního volného místečka. Leckteré dekorace vypadají zajímavě, mohou zdobit – a zároveň mají velmi praktické využití.

Pokladnička či hodiny

Drtivá většina z nás má doma pokladničku. Děti si do ní poctivě šetří své kapesné, dospělí ji často berou jen jako takové zpestření a místo na odkládání drobných. Ale i z těch drobných si po čase můžete našetřit slušnou sumu. Pokud rádi spoříte, podívejte se na různé stylové a dekorativní pokladničky, které se mohou stát ozdobou vašeho pokoje a dokonale přitom posloužit svému účelu. Nebo zkuste miniaturní trezor v designu knihy uložený ve vaší knihovně.

Další takovou zajímavou dekorací jsou stojací hodiny. Můžete je mít na nočním stolku, v pracovně či kdekoliv jinde. Většinou mají dekorativní vzhled, ale jejich praktická funkce je nepopiratelná. A leckdy jsou spojeny třeba i s kompasem, přesýpacími hodinami či budíkem.

Stylový globus

Další zajímavou a velmi praktickou dekorací může být globus. Máte-li školou povinné děti, je velmi výhodné pořídit si ho domů a učit potomky nejen to, že Země je kulatá. Ale není globus jako globus. Zajímavý je například svítící globus, který se večer může stát hezkou dekorací. A pro dospělé je zase zajímavou alternativou globus, který se dá v půli odklopit a jsou v něm ukryty sklenky na alkohol a láhev a nějakým vhodným nápojem.

Případně se vyrábí i dekorativní láhve ve tvaru globusu, které si můžete naplnit alkoholickým nápojem dle své libosti a postupně můžete globus vyprazdňovat a sledovat, jak se vzhled této dekorace s ubývajícím mokem mění.

Solární osvětlení

Zajímavé mohou být i různé sošky, svítilničky nebo fosforeskující obrazy. Umístit je můžete ven, ale mít je můžete i doma. Řadě lidí sice nevyhovují, protože vypadají někdy až kýčovitě, ale se setměním je můžete velmi ocenit – doma vám mohou svítit v noci na cestu a nemusíte rozsvěcet a plýtvat elektřinou; venku vypadají zkrátka hezky a při večerním posezením mohou poskytnout příjemné zákoutí a leckdy i docela dost světla.

Přečtěte si také Jak vybrat konferenční stolek? nebo Kam umístit pohovku: ke stěně, či do rohu?

Fotografie