Design ve znamení udržitelnosti

Stop plýtvání

Ekologové, ale i řada vlivných osobností ze světa módy, nábytku a podobných odvětví vyzývá lidi, aby šetřili a zbytečně neplýtvali. Což znamená, že si nemusíte každý týden kupovat nové oblečení a to starší vyhazovat, když ještě není obnošení. Stejně tak to znamená, že nemusíte po třech letech kompletně měnit nábytek, protože se změnil váš vkus a líbí se vám teď zase něco jiného. Udržitelnost znamená nakupovat s rozumem a snažit se používat dané věci co nejdéle.

Naléhání designérů

Vždy, když se v Itálii konají týdny designu, módy a tak dále, je to celosvětová událost. V posledních dvou letech se i zde stává udržitelnost velkým tématem a ukázalo se to hned v prvním pocovidovém roce. Jako by si designéři v průběhu pandemie ještě naléhavěji uvědomili, že právě otázka plýtvání je velmi palčivá.

Není žádným tajemstvím, že při výrobě oblečení se spotřebovává neuvěřitelné množství vody. Oblečení se pak vyhazuje a hromadí se na skládkách. Přitom by ho lidé mohli dál nosit, kdyby chtěli. Podobné je to i s výrobou nábytku – velké řetězce chrlí spousty kusů nábytku, kácejí se kvůli tomu obří plochy lesů, a lidé neváhají po pár letech nábytek vyhodit, zlikvidovat a koupit si nový.

Ukázka pokroku

Rok 2022 ukázal, že to jde i jinak. Slavný týden designu Salone del Mobile se v Itálii dva roky po sobě nekonal, protože svět zachvátil Covid-19. Když konečně proběhl, nešlo jen o udržitelnost, ale i o ukázku pokroku a toho, že to jde dělat jinak. Zúčastnilo se ho přes 2 000 vystavovatelů, kteří prezentovali nejen různé doplňky do domácností, ale také různé typy koupelen, kuchyní nebo třeba i kanceláří. Ukázali se tam výrobci automobilů nebo třeba designér z Česka pracující s českým křišťálem. Jedno měla ale většina z nich společné – dívali se do budoucnosti a ukazovali, jaký může svět už brzy být.

Ekologičtěji

Designéři se nám neustále snaží ukazovat, že i nejluxusnější výrobky, nejnovější móda, nové automobily nebo technologie používané v domácnostech mohou být ekologičtější. Když lidé budou chtít a bude poptávka, bude i nabídka.

Ekologie je velkým tématem, takže poptávka začíná být čím dál větší. A lidé už netouží jen po neotřelosti a luxusu (nebo naopak po nízkých cenách a nízké kvalitě), ale při nákupech se dívají i na to, jak výrobek vznikal, zda byla výroba ekologická a jak bude probíhat jeho následná likvidace, až doslouží. To vše je při nákupu důležité zvážit. A řada lidí už to dělá, což je skvělé.

TOP 10 recyklovatelných materiálů 21. století

  1. PLA (kyselina polymléčná) - PLA je biologicky rozložitelný plast vyráběný z rostlinných zdrojů, jako je kukuřice nebo cukrová třtina. Jeho schopnost být recyklován ho činí populární volbou pro výrobu obalů, nádobí a dalších spotřebních produktů.
  2. Bioplasty - bioplasty jsou plastové materiály vyrobené z obnovitelných zdrojů, jako jsou rostlinné oleje nebo škrob. Mohou být recyklovány a mají menší dopad na životní prostředí než tradiční plastové materiály odvozené z fosilních paliv.
  3. Recyklovaný papír - recyklovaný papír se vyrábí z použitých papírových výrobků a má nižší ekologický otisk než nový papír ze dřeva. Je široce používán ve výrobě obalů, novin a tiskovin.
  4. Recyklovaný skleněný odpad - skleněné obaly a lahve lze recyklovat a znovu použít k výrobě nového skla. Recyklace skla snižuje potřebu těžby nových surovin a šetří energii.
  5. Recyklovaný hliníkový odpad - hliníkové obaly a plechovky jsou jednoduše recyklovatelné a mohou být znovu zpracovány na nové výrobky. Recyklace hliníku má velký environmentální přínos a šetří přírodní zdroje.
  6. Recyklovaný PET - PET (polyethylentereftalát) je plastový materiál používaný ve výrobě lahví a obalů. Recyklovaný PET lze použít k výrobě nových plastových výrobků, jako jsou láhve na pití nebo textilní vlákna.
  7. Bambusové vlákno - bambus je rychle rostoucí a obnovitelný zdroj, který se stává stále populárnějším materiálem pro textilní výrobu. Bambusové vlákno je biologicky rozložitelné a lze ho recyklovat.
  8. Recyklovaný nylon - nylon je syntetické vlákno používané ve výrobě oblečení a textilií. Recyklovaný nylon je získáván z odpadních materiálů nylonu a může být znovu použit k výrobě nových produktů.
  9. Ekologické dřevo (FSC certifikované) - dřevo z lesů s certifikací FSC (Forest Stewardship Council) je produktem udržitelného lesního hospodářství, které chrání přírodní zdroje a biodiverzitu. Recyklace dřeva snižuje potřebu těžby nových stromů.
  10. Bio-plasty z mořských řas - inovativní bio-plasty vyrobené z mořských řas jsou biologicky rozložitelné a mohou být recyklovány. Tyto materiály nabízejí potenciál pro snížení závislosti na fosilních palivech a minimalizaci odpadu v oceánech.

Přečtěte si také Jak vybrat konferenční stolek? nebo Praktické dekorace, které ozdobí váš domov

Fotografie