Itálie v Česku – zařiďte si typickou italskou domácnost

Stile italiano

Italský styl (v italštině bychom ho pojmenovali jako stile italiano) je známý po celém světě a je doslova symbolem elegance, vkusu a zejména prověřené kvality. Italský nábytek a jeho typický design se staly jedněmi z nejoblíbenějších na světě, takže prvky z klasické italské domácnosti můžete potkat u některých Američanů doma, v severských zemích Evropy, u asijských milovníků Itálie a tak dále.

Láká vás mít kousek Itálie i u sebe doma a nemuset se celý rok těšit na oblíbenou dovolenou v „botě“ Evropy? Podívejme se tedy, jak tedy vypadá běžná italská domácnost a jaký nábytek v ní nemůže chybět.

Základní rysy domácnosti

Čím se běžná italská domácnost liší od té typicky české? Především uspořádáním nábytku, rozvržením místa i odlišným typem stavby. Italové žijí v zemi plné slunce, takže staví jinak než my. Italské domácnosti jsou obvykle prostorné, světlé a plné zeleně (ta je nejen vně domu, ale v interiéru se obvykle nachází mnoho květiny). Z barev se používají jemné i pastelové a není nouze ani o výrazné barvy (například červená nebo oranžová). Po celém domě najdete spoustu dekorací – umělecká díla, květiny nebo svícny.

A jelikož je italský životní styl neodmyslitelně spojen s relaxací, společenským životem a gastronomií, je domácnost vždy přizpůsobena těmto základním požadavkům Italů – v domě je hodně míst k odpočinku a klidových zón, kuchyň bývá velká a prostorná a obývák je prostor, kde můžete uvítat své hosty, povídat si s nimi, ale klidně si s nimi i zatančit.

Kuchyně

V Itálii bývá kuchyně doslova srdcem domova. Je to místo, kde se rodina schází k jídlu, hovoří spolu, probírají strasti i slasti života a zvou si do ní hosty. Kuchyně tedy často bývá spojena s jídelnou, je prostorná, moderní a světlá. Kuchyňský nábytek je obvykle vyroben z přírodních materiálů a dominuje zejména masivní dřevo. Stůl bývá z masivu a určený pro nejméně šest osob, na něm různé dekorace (zejména váza s květinami). Na podlahy, ale klidně i obklady nebo kuchyňské desky se leckdy používá kámen nebo žulové či mramorové desky. Najdete tam hodně praktických pomůcek a spoustu úložného prostoru.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je druhým středobodem italské domácnosti. Bývá prostorný a s velkými okny, takže je v něm hodně přirozeného světla. Italský nábytek je obvykle kvalitní a k jeho výrobě se používají zejména různé druhy dřeva doplněné o kůži, semiš, hedvábné textilie. Nemohou chybět kusové koberce, kvalitní podlahy, pohovky, křesla, stolky nebo police na stěnách. Italové se přitom nebrání různorodým tvarům ani zajímavým barevným kombinacím.

Ložnice

Nakonec se podívejme ještě na zajímavé rysy italské ložnice. Ta může být buď zcela prostá a ve venkovském stylu nebo naopak elegantní a romantická. Nábytek je obvykle ze dřeva nebo kovu, nechybí jemné textilie a nutností jsou závěsy. Nechybí ani dekorace – květiny nebo umělecká díla.

Přečtěte si také Italský nábytek, design a luxus nebo Hodiny z mramoru, mraků i mechu.

Fotografie