Italský nábytek není pro každého

Rustikální elegance

Základním znakem italského nábytku je, že je elegantní. Někdy ta krása přímo bije do očí a má to tak být. Někdy jde naopak o nedbalou eleganci, která je nenápadná, ale právě o to je zajímavější a rafinovanější. A někdy jde o kvalitní a až zemité rustikální kousky nábytku, které se vyznačují poctivým ručním zpracováním, masivními materiály a dlouhou životností, což jim dodává jejich typický styl.

Pro milovníky moderny ne

Byli jste někdy v Itálii? Obdivovali jste tamní památky, snili o historii, ochutnávali vynikající zmrzlinu, projeli se po Benátkách a vystoupali na Vesuv? To všechno je fascinující – ale na konci dovolené jste si nejspíš řekli, že doma byste to takové mít nechtěli. Leckdo přilnul k modernímu, technologiemi nabitému světu, jeho dům je chytrý, bez technologií si už ani neumí představit život. A nábytek typický pro Itálii k tomuhle stylu rozhodně vůbec nepasuje. Ne že byste ho doma nemohli mít, pokud se vám líbí – ale nepůjde k vaší osobnosti ani vizi světa. Vy potřebujete mít modernu všude kolem sebe.

Francie není Itálie

Řada lidí si stylově plete francouzský a italský nábytek. Ale jsou v mnoha ohledech rozdílné. Ve Francii se víc dbá na různé „kudrlinky“, romantiku, zámecký styl, prvoplánovou eleganci a leckdy až nabubřelost. Na jedné straně Francouzi milují vintage, na druhou stranu zbožňují svou monarchistickou minulost. Pokud to tak máte i vy, nedejte se zmást a italskému nábytku se vyhněte. Je krásný, je odolný, má mnoho účelů, ale nebude tím pravým pro vás. Pokud jste se zamilovali do francouzského nábytku, dejte mu přednost, ať se pak doma cítíte jako ve Versailles.

Co třeba na chalupu?

Leckdo má doma modernější kousky s nádechem industriálního stylu a kombinace různých materiálů mu imponuje. Žádné zbytečnosti, zkrátka praktičnost nade vše. Ale pak máte třeba chatu nebo chalupu, kde se chcete cítit příjemně, mít ji útulnou, zařízenou příjemně vypadajícím nábytkem. Italský nábytek je v tomto ohledu jedinečnou volbou.

Jen si vzpomeňte, jak vypadá italský venkov a jak jsou zařízené tamní domy. Možná jste je v reálu neviděli, ale v mnoha filmech jistě ano. A přesně takový styl mnoha lidem imponuje a na své chatě by to takové chtěli mít. Masivní, rustikální nábytek v teplých barvách, závěsy, záclony, dekorace, květiny, kusové koberce, zajímavá svítidla. To je přesně ta Itálie, kterou tolik milujeme a chceme mít její kousek i doma.

Přečtěte si také Itálie v Česku – zařiďte si typickou italskou domácnost nebo Proč volit skleněný obklad nebo skleněnou pracovní desku?

Fotografie