Kdopak by se 3D tisku bál

Jistě jste již slyšeli o 3D tisku, procesu, při kterém se z digitální předlohy, tedy jakéhosi 3D modelu, vytváří model fyzický. Novinkou je zde především to, že se neopracovává původní materiál, ale naopak se nový materiál přidává a tak vzniká požadovaný nový tvar.

V mnoha mediích se začal 3D tisk rozebírat především z obavy z výroby zbraní. Nic ale není tak horké, jako by se mohlo zdát. Vše začalo v USA, kde si někdo vytiskl na 3D tiskárně součástku do zbraně, kterou ale bylo do té doby možné vyrobit na každém domácím CNC stroji. Ano, lze vytisknout i celou plastovou zbraň. Ale kdo by střílel z plastu? A ano, 3D technologie je tak daleko, že je možné vytisknout i zbraň kovovou. Ale její výroba by stála jako prořízení nového auta.

Z toho vyplývá, že  3D tisk nám bude spíše dobrým sluhou než zlým pánem. Nejprve byl využíván zejména pro vývojové práce. Rapid prototyping nám umožnil zpodobnit hotový produkt ještě před tím, než došlo na jeho masovou výrobu. V současné době jsou však 3D tiskárny nabízeny i do škol a dokonce i do domácího užití. Staly se dostupnějšími a nedá na ně dopustit mnoho tuzemských firem. Pokud i vy uvažujete o pořízení takového zařízení, pečlivě zvažte, jaká technologie 3D tisku bude pro vás tou nejvhodnější.

Za historicky nejstarší technologii považujeme tzv. 3D tisk SLA (stereolitography). Při procesu tisku je původně kapalný materiál (fotopolymer) postupně  vytvrzován světelným UV laserovým paprskem. Za nejzajímavější techniku tisku však v současnosti považujeme 3D tisk FMD (Fused Deposition Modeling). Termoplast, který je v tomto případě tiskovým materiálem, je pod tlakem přiváděn do tiskové hlavy. Ta jej roztaví a tenkou tryskou vytlačí ven. A opět vrstvu po vrstvě vytváří požadovaný objekt. Technicky nejdokonalejší je 3D tisk technologií SLS (Selective Laser Sintering) a DMLS (Direct Metal Laser Sintering).